Brigáda pro romantiky, dobrodruhy i vrkající párečky
půlka června-půlka října 2020 a víkendy od května do podzimu

 


Brigáda na železnici

I v roce 2020 proběhnou brigády na drezínce v Novém Údolí. Možná naposledy než nás Babiš a levičáci zaříznou nekonečnou buzerací a regulacemi. 

Náplň práce: Brigáda spočívá v tom, že ráno cca v 9 hodin zatopíte v lokomotivě (topí se trávou kterou si nasekáte v okolí). Lokomotiva začne čadit, vy si vezmete jízdenky, kleště a výpravku+červenou nádražáckou čepici a vozíte turisty, kteří jdou okolo do Německa či z Německa. Drezína je poháněna humánní silou, tzn, že ji tlačíte cca 100 metrů na hranici, zpět jede sama. Tlačení jde lehce a moje 10letá dcera to zmákla bez problémů. Alespoň si ozkoušíte ekologickou a energetickou výhodnost kolejové dopravy. Jezdí se asi tak do 17 hodin. Pauzy dle libosti, ovšem nezapomenout, že náš spolek z těchto příjmů žije, takže píli uvítáme.. Je to činnost pro pozitivní a přátelské povahy. Dobře si při tom ozkoušíte němčinu. Ráno také otevřete muzeum a večer ho zase zavřete. Obsluha v něm není. Je také dobré se naučit historii místa a okolních železnic+turistické vědomosti o Šumavě. Lidé se rádi ptají. Je třeba také v okolí udržovat pořádek, tím míníme sebrání poházených papírů ap. Je vhodné též areál projít, zkontrolovat vlajku, úklid, koše ap. Koukněte na fotoalba na našich stranách a uvidíte jak to v Novém Údolí vlastně vypadá. Brigádníky obsazujeme i krčmu Vagon. Takže je to vhodné trávení prázdnin pro párečky či kamarádské dvojice. Na rozdíl od drezíny požadujeme dodržení otvírací doby (cca 9-18).  Můžete se klidně vystřídat, vidíte na sebe, jste v kontaktu. V krčmě prodáváte zmrzliny, lahvové pivo, vaříte kávu, čaj... Když přijede vlak je docela fofr, pak zase sedíte a lelkujete.

Místo práce:
Místem brigády je bývalá obec Nové Údolí, hraniční přechod. Pro upřesnění je to konečná vlaku z Volar. Pár zoufalců dojíždělo i na kole z Volar. Auta nesnášíme a proto výjimku ze zákazu vjezdu do národního parku nikomu nedáme.
Zde máme malé železniční muzeum v odstaveném vagónu, další vagón je ubytovací a ve třetím je krčma. Dále jsme zde obnovili železniční trať těsně přes hranici do Bavorska a máme zde repliku parní lokomotivy a šlapací drezínku.

Mzda: Na drezíně se vybírá dobrovolné jízdné. O vybrané peníze se dle naší tradice dělí spolek a obsluha rovným dílem.
V muzeu se vybírá vstupné do kasičky (taktéž dobrovolné), takže tam je to bez starosti. To připadá plně spolku.
Mzda v krčmě je pevná a nikterak závratná (na úrovni minimální mzdy). Jako na každém výčepu vám přilepší spropitné. Jde spíš o to, být zde a k tomu si něco málo vydělat. Zato vztahy mladých dvojic zdejší podmínky řádně prověří :-)
Vše legálně a řádně vykázáno.

Ubytování: Ubytování je možné v ubytovacím vagónu (ten zelený na uprostřed). Podmínky jsou spartánské. Jsou tam postele, vařič, stoly, židle...Mytí (popř.plavání)večer v hraniční studené Vltavě. Voda je ze studánky. Záchod chemický. Do obchodu do Stožce 4 km vlakem či do Haidmühle v Německu pěšky 15 minut. Pivo, limonády ap. se ale dají koupit v našem prodejním vagonu. Přes den je v Novém Údolí frkot, večer svatej klid, Třístoličník přímo před sebou a jeleni za vodou. Přenosné ohniště a gril máte k dispozici.

Klady: Čistá práce v atraktivním prostředí, pocvičení se v němčině a angličtině, hodnej šéf (to jako já :-)) přítomnej jen občas, žádná buzerace, vzájemná důvěra.

Zápory: Prosté ubytování a riziko počasí. Když je mizerně, umí být na Novém Údolí v létě i 8 stupňů...jste ve výšce 820 metrů nad mořem...Není to pro bázlivé, v noci jste tam sami. Zmije, úpal, delirium tremens. Po špatných zkušenostech z předchozích let nepřijímáme hromadné party. 

Požadavky: Vzhledem k umístění na hranici požaduji slušné vystupování, občanství ČR (nebo alespoň z některé země EU), platné doklady, základní znalost němčiny a alkoholovou zdrženlivost alespoň v rozumné míře přes den. Naprostá spolehlivost a poctivost (práce bez dohledu). Nechceme žádné frajeřiny, podlézání cizincům, či naopak aroganci. Chceme aby byl v okolí udržován pořádek. Chceme udržet dobrou pověst. Požadujeme neburanské chování a přívětivost (jste první na koho cizinec v Česku narazí). S každým, kdo bude placen (členové spolku pracují grátis) bude sepsána dohoda o provedení práce. Vztah k železnici a k Šumavě jen uvítáme. Jde o brigádu pro lidi co mají rádi klídek, přírodu, recesi, jsou samostatní - no prostě normální. A abych nezapomněl - pro práci v krčmě musíte mít zdravotní průkaz (vystaví vám jej obvoďák).

Obsazování: Přednost při obsazování termínů mají členové našeho spolku a potomci našich členů. Je to taková odměna za brigády při údržbě a zvelebování Pošumavské jižní dráhy. Zbylé termíny obsazujeme podle pravidla "kdo dřív přijde..." Vyhrazujeme si privilegium nejdříve si s vámi popovídat a juknout co jste zač. Každopádně se na rok 2019 můžete hlásit.

Důležité informace a podmínky jako důsledek zkušeností z předchozích let:

  • Nováčky přijímáme max na 10 dní. Důvod: Do nikoho nevidíme a máme zkušenost, že zejména reálným světem netknutí nadšenci přecenili své síly a nebyli schopni výše uvedené spartánské podmínky ustát delší dobu.
  • Budeme přijímat pouze dvojice, které se znají (kamarády, partnery). Důvod: Pokud se náhodné dvojice neshodly, bylo to peklo pro všechny.
  • Z výše uvedeného vyplývá, že přijímáme vždy dvojici brigádníků. Výjimkou je červen a září, kdy je možné se dohodnout i na obsazení Údolí jedním člověkem (není tvrdá sezóna)
  • Z důvodu negativních zkušeností s protekčními mazánky a následnými konflikty s jejich biomatkami se bráníme dětem pod 18 let a známým známých...

Kontakt: info@noveudoli.eu  telefon: 602 123 108

Těšíme se na Vás

Pavel Kosmata, předseda spolku