Koleje přes hranice
Klikněte na obrázek pro jeho zvětšení
Kliknutím do otevřeného obrázku jej zavřete

Ano, koleje přes hranice byly zrušeny, ale my jsme se s tím odmítli smířit. Řekli jsme si, že koleje mají národy spojovat, a rozhodli jsme se, že železniční kola opět projedou z Čech do Bavorska. Nebylo to ovšem snadné.
stav1.jpg Získali jsme zrušenou trať, připomínající spíš džungli a začali ji čistit. stav2.jpg Poprvé od války se železnice na hranicích neničí, ale naopak! Prvních pár metrů kolejí je položeno, ale do Bavor ještě kus zbývá...
stav3.jpg Bylo to více než symbolické. Historický parní vláček přivezl nadšené brigádníky,... stav4.jpg ...kteří po celodenní tvrdé práci, kdy se rovnalo, kopalo, zpevňovalo, no prostě dřelo, mohli prohlásit: "Koleje jsou připraveny na svého prvního hosta".
stav5.jpg První etapa je za námi. Historický vůz je po půlroční rekostrukci, provedené našimi členy, umístěn na nové koleje v prostoru hraničního přechodu. stav6.jpg Po dvou letech, kdy se nám podařilo našetřit dostatek finančních prostředků, se začaly v Novém údolí dít věci. neprve přijel kamión, plně naložený kolejnicemi.
stav7.jpg A jeřáb skládá svůj drahocenný náklad. Čeští i němečtí turisté se s nadějí ptají, zda se opravdu bude železnice do Bavor obnovovat... stav8.jpg A opravdu! Velká skupina dobrovolníků se dala do neskutečné dřiny. Obnova trati začala.
stav9.jpg Všechny práce se dělaly ručně, jak za starých časů. Nikdo, kdo to nezkusil neuvěří, jak těžké je pohnout s kolejovým dílem a umístit ho na správné místo. stavv10.jpg Práce trvaly celé dva dny a vytřídalo se na nich několik skupin brigádníků.
stavv12.jpg Ale neskutečné se stalo skutkem a sen nadšenců z Čech i Bavor se naplnil. Po 50 letech projelo, již za noční tmy, železniční vozidlo opět přes hranice. Sice jen symbolický krůček ale přece! Ruka k sousedům byla podána! stavv13.jpg A tady je alespoň část těch kterým patří velký dík za jejich práci. Sedření ale šťastní. Všichni se zapojili zcela zdarma, ve svém volném čase a bez ohledu na své postavení. Tak se zde sešli: starosta, policista, herečka, hrobník, učitel, železničáři, studenti, podnikatel a další profese.