Autobusem a vlakem z Bavorska a do Bavorska

Bus Nové
       Údolí
Bavorský autobus linky RBO 6177 Nové Údolí -Waldkirchen na zastávce Nové Údolí

Vlak a autobus z Bavorska:

 • Mezi Novým Údolím a bavorským Kostelcem (Waldkirchen) chybí nějakých 20 km kolejí, které německá strana rozebrala v roce 1974, ale...
 • V roce 2011 byl otevřen nově vybudovaný přestupní terminál vlak/bus na České straně hranice v Novém Údolí (trať 197 číčenice - Nové Údolí). K tomuto terminálu jsou k vybraným vlakùm Českých drah vedeny o víkendech několikrát denně bavorské autobusy společnosti RBO, které cestující přepraví mezi vlaky Českých drah v Novém Údolí a vlaky společnosti  Ilztalbahn (ITB) ve stanici Waldkirchen (Kostelec).Autobusy Vás dopraví i do centra Šumavy, pař. na horu Luzný, na Bučinu ap. A to vše i na výhodné jízdenky ČD! Více zde..
 • Nově je zaveden i letní provoz 3x denně v pracovní dny od vlaků ČD z Nového Údolí do Haidmühle, kde je možno přestoupit na běžné autobusové spoje do Pasova. Pozor! Zatímco mezi Novým Údolím a Haidmühle platí i české jízdenky, pak dále do Pasova platí běžný tarif RBO (9,5 EUR do Pasova). Více zde.
 • Přestup mezi vlaky čD a autobusy RBO v Novém Údolí je díky novému terminálu bezprostřední u jednoho nástupiště (tzv. hrana-hrana). V autobusových jízdních řádech je konečná zastávka označena jako Haidmühle Grenze/Nové Údolí Haidmühle Grenze je zastávka u bývalé bavorské celnice těsně za hranicí. Autobusy ale čekají na vlaky ČD přímo u železniční zastávky Nové Údolí. Stejně tak je i k vlaku přivážejí.
 • Společnost ITB zajišťuje obnovený víkendový provoz na trati Passau Hbf (Pasov hl.n.) - Waldkirchen (Kostelec) - Freyung (Bavorská Lipka). Bavorské vlaky i autobusy jsou v provozu o víkendech a bavorských svátcích od května do října.
 • S kolegy, železničáři z Bavorska jsme přáteli a rozhodně vám doporučujeme,a byste se po jejich trati svezli. Úsilí, které věnovali obnově provozu na trati (po cca 30 letech od jeho zastavení) je obdivuhodné! Snad jsme malým dílem přispěli i my, tlakem na České straně...
 • Odkaz na Ilztalbahn jest zde
 • Opakujeme! Dùležité je, že i v Bavorsku můžete používat jízdenky Českých drah!  Letos ovšem naposledy, vzhledem k tomu, že Jihočeský kraj předává od roku 2018 provoz na šumavských tratích soukromému dopravci. Zda bude i nadálě něco v Německu platit, to je ve hvězdách
Jízdní řád bavorských autobusů z Nového Údolí vč. návazných přípojů v roce 2017

Víkendová linka 6122

Nové Údolí-Waldkirchen


Po sesuvu půdy je již doprava obnovena!

Linka v pracovní dny

¨Bus Nové Údolí - Haidmuhle

Pozor! S jízdenkou ČD do Nového Údolí je linka Nové Údolí-Haidmühle bezplatná. Dále z Haidmühle do Pasova je cena cca 9 EUR.


Jízdní řád bavorské železnice ITB, na kterou se z Nového Údolí dostanete přípojnými autobusy pro rok 2017


Ilztalbahn 2017


POZOR! Po sesuvu půy je provoz již obnoven!

Běžné bavorské autobusové spoje

Na bavorském území je provozována autobusová linka (Bischofsreuth-) Haidmühle - Pasov. kterou pod číslem 6122 provozuje společnost RBO. Četnost spojů není to žádný zázrak, ale šance to je.

Tyto linky jezdí i ve všední dny. Z Haidmühle do Nového Údolí musíte došlápnout pěšky (1,5 km), protože tyto linky na hranici nezajíždí (i když o jejich prodloužení se snažíme. Řidičům se do Čech zajíždět nechce. Možná, kdyby zjistli, že je u nás FreeShop s chlastem, tak by se přetrhli... Na tyto busy žádné české slevy neplatí a je nutno počítat s německým (drahým) tarifem (např Haidmühle - Pasov 9,5 EUR, skupiny od 6 osob mají slevu).

Jízdní řád linky 6122 je ke stažení zde.

V sezoně 2017 jezdí 3x denně od pondělí do pátku spojovací minibus mezi českými vlaky v Novém Údolí a běžnou linkou 6122. Přestupuje se na zastávce Haidmühle, Scherz. Jízdní řád (viz výše)  je ke stažení na též na konci stránky.

Přímý odkaz na autobusovou společnost RBO


Haidmuhle tafel
Kam se dá jet z Nového Údolí na jízdenky ČD?
Použijete-li autobus z Nového Údolí, můžete si užít spousty možností.
 • Mlýny (Haidmühle) jsou malebné městečko hned za hranicemi. Zvonkohra a kaple "U železné opony".  Zastávka autobusu je v centru Haidmühle u firmy Mühldorfer, de facto těsně vedle bývalého vlakového nádraží. Další zastávka se jmenuje Haidmühle, Scherz a je na silnici směrem z obce ven ku Pasovu. Pěšky je to z Nového Údolí max. 20 minut (Němci si naše nádraží tak trochu přivlastnili - viz foto vlevo). . Tuto linku lze využít i k výletu do Bischofsreuthu a odtud třeba na vyhlídkový vrch haidl s rozhlednou.
 • Tyto busy přepravují i jízdní kola. Lze je tedy využít i k dopravě na známou podunajskou cyklostezku.
 • Waldkirchen (Kostelec): Přímé spojení z Nového Údolí. Hezké historické městečko s dobrým akvaparkem. Bus staví v Kostelci přímo u nádraží, takže lze lehce přeskočit na vlak do Pasova.
 • Freyung (Bavorská Lipka): Bavorská Lipka je okresní město s možnostmi nákupů. Do Bavorské Lipky se dostanete autobusem z Nového Údolí do Kostelce a pak vlakem do B.Lipky. Je tu i konečná stanice železnice Ilztalbahn, takže lze odsud pokračovat dál do Národního parku Bavorský les. Na vlaky navazují další autobusy.
 • Nationalparkzentrum Lusen (národní park Bavorský les): Středisko národního parku Bavorský les, které rozhodně stojí za návštěvu. Naleznete zde ZOO s faunou Šumavy, výstavy a unikátní Stezku v korunách stromů, která opravdu bere dech.Jezdí sem autobusy od nádraží z Bavorské Lipky. Odtud pak lze přestoupit na další návazné linky směr Bučina, Luzný nebo Roklan.
 • Passau (Pasov): Historická perla na soutoku  tří řek (Dunaj, Ilz, Inn). Nádherné starobylé centrum. Spousta hospůdek, obchodů i možností k procházkám. Spousta Arabů. Z hlavního nádraží v Pasově také jezdí vlaky do velké části Německa i Rakouska, či i např. do Maďarska. Držitelé jízdenky ČD Vltava-Dunaj Tiket+ Vltava-Dunaj mohou nastoupit do některého z vlaků Rakouských drah (ÖBB) a přes Linec se vrátit do Čech jinou trasou (platí jen pro vlaky kategorie R a REX).
 • Trať Údolíl řeky Ilz: Rozhodně si projeďte lokálku Bavorská Lipka - Pasov, která vede nádhernými údolími řeky Ilz
 • Bučina: Bučina je bývalá nejvýše položená obec Československa. Autobus staví u české hranice na zastávce Taufelshäng Grenze, odkud se můžete vydat k nedalekým pramenům Vltavy, nebo na hlavní červenout šumavskou turistickou značku (a po ní třeba zpět do Nového Údolí). Na Bučinu se musí cestovat s přestupem v zastávce Nationalparkzentrum Lusen. Na Bučině je i možnost přestupu do autobusů směr Kvilda.  GPS 48°57'54.126"N, 13°35'18.240"E, odkaz na mapu
 • Skansen ve Finsterau (Freilichtsmuseum Finsterau): Leží na lince směr Bučina. Spoustu úžasných architektonických památek!
 • Lusen Waldhausreibe (Luzný): Šumavská hora s typickou siluetou, úžasným kruhovým výhledem a útulnou hospůdkou pod vrcholem. Autobus končí na točně cca 2,5 km od vrcholku.  GPS 48.929802,13.491679. Odkaz na mapu  Nebo odkaz na českou mapou zde. Na Luzný vyrážejí autobusy z terminálu Nationalparkzentrum Lusen
 • Turisté se mohou vyvézt na hraniční hřeben na Luzném, udělat si kolečko, popř vyrazit na dálkové trasy po hraničních stezkách
 • Roklan: Jízdenky ČD platí i v autobusu na Roklan, který se právem řadí mezi nejkrásnější šumavské vrcholy. Autobusem pojedeter z terminálu Nationalparkzentrum Lusen do do zstávky Graupsäge (Dientshüttenstrasse) kde je přestup na další spoj do konečné zastávky Racheldiensthütte. Přestupní bod poznáte, přestupuje hodně lidí.
 • Popř.můžete vše kombinovat a projet si během jednoho dne více míst systémem popojíždění z místa na místo
 • Třístoličník je kategorie sama pro sebe. Tato hora nad Novým Údolí je dostupná autobusem ČD
Přestup z busu na vlak ve
        Waldkirchenu Nationalparkzentrum Lusen
Přestup z autobusu na vlak v Kostelci (Waldkirchen) Přestupní autobusový bod v Nationalparkzentrum Lusen
 • Praktické rady
 • Na většinu uvedených autobusových linek (hlídejte si číslo linky - v Německu jsou dobře označené na autobusech) platí jízdenky ČD, které popisujeme na jiném místě
 • Linky na Luzný a Bučinu jsou vedeny do/z dalších destinací. Jízdenky ČD platí pouze v uvedeném úseku
 • Na lince z Nového Údolí do Kostelce (Waldkirchen) se nepřepravují jízdní kola Na lince z Nového Údolí do centra Národního parku Bavorský les vám převezou cca 2 kola.
Jízdní řády všech výše popisovaných linek ke stažení (platí pro rok 2017)
mapa linek v Bavorsku 6177 Nové Údolí - Waldkirchen - Nationalparkzentrum Luisen
přípoj k 6122 Nové Údolí - Haidmühle
6122 Passau - Waldkirchen - Haidmühle - Bischofsreut (pozor! zde neplatí jízdenky ČD!)
6115 Nationalparkzetrum Lusen - Teufelshäng Grenze (Bučina)
7594 Nationalparkzentrum Lusen - Lusen Waldhausreibe
ČD ŠUMAVA BUS  Nové Údolí - Třístoličník
12888 Passau Hbf - Freyung
 

Odjezdy a příjezdy vlaků a busů v Novém Údolí Autobus Nové
       Údolí
Odjezdy vlaků a autobusů z Nového Údolí ke stažení Autobusová linka Nové Údolí - Kostelec (Waldkirchen) závodí s naší drezínou, zatímco protíná naše království u krčmy Vagon