Pěšky a na kole
TuristikaNové Údolí a jeho okolí je zemí zaslíbenou pro cyklo a pěší turistiku. Je napojeno na značené turistické trasy Klubu českých turistů i na turistické trasy v Bavorsku. Z Nového Údolí můžete vyrazit na hlavní, červenou, hraniční turistickou magistrálu třeba na Kvildu či na Plešné jezero, po žluté do Stožce, či v Bavorsku obejít výletní stezky v okolí Haidmühle se spoustou zajímavých zákoutí. Za návštěvu jistě stojí nedaleký Třístoličník s excelentním výhledem po Šumavě.

Pro cyklisty jsou výhodou slušné cyklotrasHaidmühley (částečně asfaltované) v Česku či hustá síť lesních silniček v Bavorsku. Na kole se dá dojet třeba do Strážného, podél Schwarzenberského kanálu do Nové Pece či pro zdatnější je zajímavá trasa k Dunaji do Pasova, či okruh přes Bavorsko (viz fotografie na které vidíte Třístoličník a pod ním Haidmühle - tam někde je Nové Údolí...) a Rakousko též do Nové Pece.


Pěší i cykloturosté rádi využívají okruh Nové Údolí - Haidmühle - Bischofreuth - České Žleby - Stožec. Trasy asi nemá smysl  hodnotit či nějak zvlášť doporučovat, každý si najde jistě své.Dopročujeme turistické mapy 1:50000 KČT  Šumava - Trojmezí (č.66). Jsou podle nás nejlepší a nejpodrobnější.

turistiscká mapa

Dobrou práci také dělá server mapy.cz, jehož mapy jsou aktualizované a podrobné. Klikněte na odkaz nebo na obrázek níže a můžete si mapu z internetu třeba vytisknout.


Mapy.cz Nové Údolí

Po vstupu ČR do Schengenského prostoru přestala platit časová omezení na bývalých hraničních přechodech. Hranice lze překročit na původních turistických stezkách a nově v podstatě kdekoliv. Pozor však na omezení daná existencí 1. zóny Národního parku Šumava na české straně! Bez problémů jsou tedy v okolí body Nové Údolí - Haidmühle, Nové Údolí/ Třístoličník/ - Dreisessel (turistická stezka na červené značce směr Plechý), České Žleby - Bischofsreut(Marchhäuser).