Autobus v roce 2014

Bus Nové
              Údolí
Bavorský autobus linky RBO 6177 Nové Údolí -Waldkirchen na zastávce Nové Údolí


Trať do Haidmühle a dále do Waldkirchenu byla bohužel již před 40 lety zrušen
a, to však neznamená, že by nebylo možno se dopravit z Nového Údolí do Bavor a zpět veřejnou dopravou...

V Bavorsku funguje autobusová doprava, která se dá použít i za sluš;né jízdné.

Pro Nové Údolí je možné využít dvou možností:
  • Běžné linky autobusové společnosti RBO, které končí v Haidmühle. Tyto linky jezdí i ve všední dny. Z Haidmühle do Nového Údolí musíte došlápnout pěšky (1,5 km), protože tyto linky na hranici nezajíždí (i když i na jejich prodloužení pracujeme).
  • Víkendové linky navázané na vlaky ČD v Novém Údolí a vlaky ITB v Bavorsku. Tyto autobusy jezdí v sobotu a v neděli od 1.května do 27. října 2014 a svou zasávku mají těsně vedle našeho muzea přímo v Novém Údolí. Na tyto víkendové autobusy je dohodnuto velmi výhodné jízdné.
Níže podrobně rozpitváváme obě možnosti

Běžné  autobusové linky za běžné německé jízdné:
Na bavorském území je provozována autobusová linka (Bischefsruth-) Haidmühle - Pasov. kterou pod číslem 6122 provozuje společnost RBO. Četnost spojů není to žádný zázrak, ale šance to je.
Haidmuhle tafel
  • Pasov: Autobusové nádraží v Pasově se nachází přímo u nádraží vlakového, ze kterého se dostanete dále do světa (Mnichov, Vídeň, Linec, Frankfurt, Budapešť :)
  • Waldkirchen: Ve Waldkirchenu zastavují busy na odbočce k vlakovému nádraží a pak na nádraží autobusovém, které je ve městě. Máte tak blízko třeba do zdejších termálů.
  • Haidmuhle: Zastávka autobusu je v centru Haidmühle u firmy Mühldorfer, de facto těsně vedle bývalého vlakového nádraží. Pěšky je to z Nového Údolí max. 20 minut (Němci si naše nádraží tak trochu přivlastnili - viz foto vlevo). . Tuto linku lze využít i k výletu do Bischofsreuthu a odtud třeba na vyhlídkový vrch haidl s rozhlednou.
Tyto busy přepravují i jízdní kola. Lze je tedy využít i k dopravě na známou podunajskou cyklostezku.

Kompletní jízdní řád linky (stav 17.5.2014) 6122 Passau - Haidmühle - Bischofsreuth

Přímý odkaz na autobusovou společnost RBO




Sezónní autobusové linky za výhodné jízdné:
Důležitější než pravidelné spoje uvedené výše je linka 6177
  Haidmühle Grenze/Nové Údolí - Waldkirchen - Freyung - Nationalparkzentrum Lusen
Ta vznikla v roce 2011 i díky činnosti našeho spolku. V turistické sezóně (od 1.5. do 27.9.2014) jezdí o víkendech několik autobusů mezi Novým Údolím a stanicí Waldkirchen (Kostelec) , kde je možnost přestoupit na vlaky společnosti ITB (viz sekce vlak).  
Náš spolek toto všechno před lety inicioval, a dnes prostřednictvím svých členů u ČD koordinuje  a podporuje (koneckonců bus bude jezdit i po našem pozemku :-)) Autobus staví na nově vybudovaném terminálu bezprostředně vedle vlakového nástupiště vedle areálu našeho spolku. Linka je navázána na vlaky ČD i na vlaky ITB. 
Některé spoje této linky jsou vedeny přes Bischofsreuth a Phillipsreuth až do okresního města Freyung (Bavorská Lipka), popř. až do Informačního centra Národního parku Bavorský les, kde se nachází spousta zajímavostí a vyjíždí odsud i další spoje do celého národního parku, např. i k českým hranicícm na Bučinu a Luzný. Na těchto linkách lze využít jízdenky ČD, což přináší naprosto bezkonkurenční nabídku podívat se do Bavor za české ceny

Odkaz na kompletní jízdní řád této linky (stav k 17.5.2014).

Kam se dá jet z Nového Údolí na jízdenky ČD?
Použijete-li autobus z Nového Údolí, můžete si užít spousty možností.
  • Lze vyrazit busem do Kostelce (Wadlkirchen) a tam přeskočit na vlak do Pasova.
  • Můžete jet  jenom do Kostelce  (Waldkirchen) a projít se tímto hezkým městečkem, popřípadě  se dojít vykoupat do tamního akvaparku
  • Dá se vystoupit v Bavorské Lipce (Freyung), kde zas až  tak  moc zajímavého není, ale. dá se tam nakupovat.
  • Děti potěší  výlet do areálu Infocentra Bavorského národního parku  (Nationalparkzentrum Lusen) s její ZOO
  • Turisté se mohou vyvézt na hraniční hřeben na Luzném, udělat si kolečko, popř vyrazit na dálkové trasy po hraničních stezkách
  • Z Bučiny se dá dojít na prameny Vltavy, či využít sezónního českého autobusu na Kvildu.
  • Popř.můžete vše kombinovat a projet si během jednoho dne více míst systémem popojíždění z místa na místo
  • Rozhodně si projeďte lokálku Bavorská Lipka - Pasov, která vede nádhernými údolími řeky Ilz
    Zastávky autobusů a jejich okolí
  • Haidmühle Grenze/Nové Údolí: Zastávka na české straně hranice. V Novém Údolí je přestup mezi vlaky ČD a autobusy RBO díky novému terminálu bezprostřední u jednoho nástupiště (tzv. hrana-hrana). Nenechte se zmýlit tím, že v některých autobusových jízdních řádech RBO je konečná zastávka označena jako Haidmühle Grenze. To je zastávka u bývalé bavorské celnice těsně za hranicí. Autobusy ale čekají na vlaky ČD přímo u železniční zastávky Nové Údolí. Stejně tak je i k vlaku přivážejí. Těsně u zastávky je naše muzeum a krčma. tam můžete požádat o informace a o radu.
  • Haidmühle (Borské mlýny): Malebné městečko hned za hranicemi. Zvonkohra a kaple "U železné opony".  Zastávka Haidmuhle, Scherz  se nachází v centru obce. Zastávka Haidmuhle Muhldorfer je umístněna na okraji obce u fabriky na péřové výrobky, nedaleko bývaléjho vlakového nádraží. 
  • Waldkirchen (Kostelec): přestup na vlaky železnice Ilztalbahn do Pasova (Passau) či do Bavorské Lipky (Freyung). Příjemné historické městečko s dobrým akvaparkem. Do Kostelce se již vyplatí zauvažovat např. o jízdence ČD Skupinová víkendová jízdenka. Autobus zastavuje přímo u nádraží ITB, takže přestup na vlak či z vlaku je záležitostí několika kroků.
Přestup z busu na vlak ve
                Waldkirchenu
  • Freyung (Bavorská Lipka): Bavorská Lipka je okresní město s možnostmi nákupů. Je tu i konečná stanice železnice Ilztalbahn, takže si lze odsud udělat i výlet zpět směr Kostelec - vlakem.
  • Nationalparkzentrum Lusen (národní park Bavorský les): Středisko národního parku Bavorský les, které rozhodně stojí za návštěvu. Naleznete zde ZOO s faunou Šumavy, výstavy a unikátní Stezku v korunách stromů, která opravdu bere dech.Využijte některý z výhodných tarifů ČD.
  • Buchwald Lendesgrenze (Bučina): Bučina je bývalá nejvýše položená obec Československa. Autobus staví u české hranice odkud se můžete vydat k nedalekým pramenům Vltavy, nebo na hlavní červenout šumavskou turistickou značku (a po ní třeba zpět do Nového Údolí). Na Bučinu se musí cestovat s přestupem v zastávce Nazionalparkzentrum Lusen. Na Bučině je i možnost přestupu do autobusů směr Kvilda.  GPS 48°57'54.126"N, 13°35'18.240"E, odkaz na mapu
  • Lusen Waldhausreibe (Luzný): Šumavská hora s typickou siluetou, úžasným kruhovým výhledem a útulnou hospůdkou pod vrcholem.Autobus končí na točně cca 2,5 km od vrcholku.  GPS 48.929802,13.491679. Odkaz na mapu  Nebo odkaz na českou mapou zde
  • Passau (Pasov): Historická perla na soutoku  tří řek (Dunaj, Ilz, Inn). Nádherné starobylé centrum. Spousta hospůdek, obchodů i možností k procházkám. Z hlavního nádraží v Pasově také jezdí vlaky do velké části Německa i Rakouska, či i např. do Maďarska. Držitelé jízdenky ČD Vltava-Dunaj Tiket+ Vltava-Dunaj mohou nastoupit do některého z vlaků Rakouských drah (ÖBB) a přes Linec se vrátit do Čech jinou trasou (platí jen pro vlaky kategorie R a REX).

  • Praktické rady

  • Níže jsme pro vás připravili přehled autobusových spojů z Nového Údolí i s dalšími návaznostmi
  • Na všechny uvedené autobusové linky (hlídejte si číslo linky - v Německu jsou dobře označené na autobusech) platí jízdenky ČD, které popisujeme na jiném místě
  • Linky na Luzný a Bučinu jsou vedeny do/z dalších destinací. Jízdenky ČD platí pouze v uvedeném úseku
  • Na lince z Nového Údolí do Kostelce (Waldkirchen) se nepřepravují jízdní kola Na lince z Nového Údolí do centra Národního parku Bavorský les vám převezou cca 2 kola
  • Uvedené linky obsluhují spoustu dalších zajímavých zastávek. Kompletní jízdní řád je ke stažení vždy z odkazu ze záhlaví s číslem linky
  • Barevně jsme zvýraznili nejrychlejší návaznosti z Nového Údolí
  • V další tabulce jsme pro vás připravili přehledné přestuoní vazby mezi busy z Nového Údolí na vlaky do Pasova. Přestupuje se na zastávce Waldkirchen, Bahnhof. I ve vlacích platí jízdenky ČD. O železničním spojení také informace v sekci vlak
  • Přestupní autobusový bod v Nationalparkzentrum Lusen vypadá tako:
Nationalparkzentrum Lusen


Autobusová linka 6177 Haidmühle Grenze/Nové Údolí - Waldkirchen -  Freyung - Nationaparkzentrum Lusen
Zjednodušený jízdní řád
Jízdenky ČD platí pro všechny zde uvedené spoje
Platí v sobotu a v neděli od 3.5. do 26.10. 2014


9.10
10.29
11.20


15.28
16.48
18.00
19.00
Haidmühle Grenze/Nové Údolí
9.05
10.08
11.08
12.32


16.42
17.35
18.52


7.55

9.13
/ 11.23


15.31
16.51
/
19.03
Haidmühle, Scherz
9.00
/
11.05
12.27


16.37

18.47

20.17
/

10.32



/
/
18.03
/
Haidmühle, Mühldorfer /
10.03
/
/


/
17.28
/

/
8.24

9.42
/
11.52


16.00
17.16
/
19.32
Waldkirchen, Bahnhof
(přestup vlak)
8.33
/
10.40
12.00


16.10
/
18.20

19.50



10.39





18.10

Bischofreuth, Kirche

9.56





17.21




8.52

11.03

12.20
14.38


18.38

Freyung, Bahnhof

/


12.10
14.35

17.00

19.25


8.53

11.04

12.21
14.39


18.39

Freyung, Busbahnhof
9.36


12.09
14.34

16.54

19.24


9.14

11.25

12.42
15.00


19.00

Nationalparkzentrum Lusen

9.15


11.48
14.13

16.33

19.03


Autobusová linka 6115 (Spiegelau -) Nationalpark - Buchwald
Zjednodušený jízdní řád
Platí od 15.5 -31.10. 2014 (jezdí denně)
Jízdenky ČD platí pouze pro úsek Nationalparkzentrum Lusen - Buchwald, Landesgrenze

8.25
10.05

11.35
15.05
16.06

17.35


Nationalparkzentrum Lusen

9.33


11.24
12.44

16.24
17.24
18.44

8.49
10.29

11.59
15.29
16.29

17.59


Finsterau, Freilichtmuseum


9.11

11.01
12.21

16.01
17.01
18.21

8.59
10.39

12.09
15.39
16.39

18.09


Buchwald Landesgrenze
Bučina hranice, přestup na bus na Kvildu


9.00

10.50
12.10

15.50
16.50
18.10


Autobusová linka 7594 (Grafenau -) Nationalpark - Waldhäuser - Lusen
Zjednodušený jízdní řád a výběr spojů
Platí od 15.5 -31.10. 2014 (jezdí denně)
Jízdenky ČD platí pouze pro úsek Nationalparkzentrum Lusen - Lusen, Waldhausreibe
8.38
9.38
11.38
12.38
13.38
14.38
15.38
16.38
17.38


Nationalparkzentrum Lusen

9.27
10.27
11.27
12.27
13.27
14.27 15.27
16.27
17.27
18.27
9.03
10.03
12.03
13.03
14.03
15.03
16.03
17.03
18.03


Lusen, Waldhausreibe

9.05
10.05
11.05
12.05
13.05
14.05 15.05
16.05
17.05
18.05

Pokud budete chtít vydat se na výlet do Pasova v kombinaci autibusu a vlaku, pak vám jistě přijde vhod následující tabulka
Přípojové vazby v trase bývalé železnice Nové Údolí - Kostelec(Waldkirchen) - Pasov(Passau) a zpět
aneb z Čech do Pasova a zase domů
Platí v sobotu a v neděli od 3.5. do 26.10.2014 a vyjmenované dny (viz poznámky)

Bus Vlak Bus Vlak Vlak Vlak Bus Vlak
Bus Vlak
Nové Údolí 9.10
11.20


16.48

19.00
Freyung - 9.25 - 11.40 12.50 14.50 - 17.00
- 19.30
Waldkirchen příj.
9.42 9.42 11.52 11.56 13.06 15.06 17.16
17.16
19.32 19.46
Waldkirchen odj.

9.45
12.00 13.10 15.10
17.20

19.50
Röhrnbach

9.55

12.10
13.20
15.20

17.30


20.00
Fürsteneck
10.04
12.20 13.30 15.30
17.38

20.08
Kalteneck příj.

10.10

12.26
13.36
15.36

17.44


20.14
Kalteneck odj.

10.14
12.27 13.40 15.40
17.47

20.15
Fischaus

10.22

12.34
13.47
15.47

17.54


20.22
Tiefenbach

10.30

12.42
13.55
15.55

18.02


20.30
Passau
10.44
12.55 14.13 16.15
18.15

20.45


Vlak Bus Vlak Bus Vlak Vlak
Vlak Bus Vlak Bus
Passau 7.35

9.46

10.58
13.04

15.04

17.06

Tiefenbach
7.47

9.56

11.10
13.16

15.16

17.18

Fischaus
7.55

10.04

11.20
13.24

15.24

17.26

Kalteneck příj.
8.02

10.11

11.27
13.32

15.32

17.34

Kalteneck odj.
8.03

10.13

11.28
13.38

15.38

17.45

Fürsteneck 8.10

10.20

11.35
13.45

15.45

17.51

Röhrnbach 8.17

10.27

11.42
13.54

15.54

18.00

Waldkirchen příj.
8.31

10.39

11.56
14.08

16.08

18.12

Waldkirchen odj.
8.33
8.33
10.42
10.40
12.00
14.10

16.10
16.10
18.15
18.20
Freyung 8.50
-
11.00
-
12.17
14.27

16.27
-
18.32
-
Nové Údolí
9.05

11.08




16.42

18.52
  • Vlaky jezdí v sobotu a v neděli od 3.května do 26. října 2014 a 29.května, 9.a 19. června. 15. srpna a 3. října 2014
  • Autobusy jezdí v sobotu a v neděli od 3.května do 26. října 2014
  • Z vlaků na autobusy a opačně se přestupuje ve Waldkirchenu (viz tabulka).
  • Uvedeny busy s návaznostmi na vlaky ITB. Vlaky jsou uvedeny všechny. Podrobné informace o busech z Nového Údolí a dalších autobusových návaznostech v Bavorsku  naleznete zde.


Kompletní přehled příjezdů a odjezdů všech vlaků i busů v Novém Údolí ke stažení
Odjezdy a příjezdy vlaků a busů v Novém
                            Údolí


Jízdné

  • Autobusové a vlakové jízdné v Německu není v přepočtu z nejlacinějších (např. rodinná jízdenka 39 EUR) .
  • Na krátké vzdálenosti (např. z Nového Údolí do Haidmühle, či jednorázový výlet do Waldkirchenu) se dá použít běžný tarif. Cenové příklady zjišťujeme u společnosti RBO, ale do Haidmühle by to mělo být např. 1,7 EUR
  • Toto vše konstatuji jako úvod k tomu abych přešel k anoncované super nabídce. Podařilo se nám  (v barvách ČD) s německými přáteli vyjednat jedinečnou možnost jezdit po Bavorsku za čeké jízdenky. Recipročně němci mohou na své jízdenky cestovat po jižních Čechách
  • Nejlevnější jízdné, platné jeden den na všech výše uvedených vlacích a v busech stojí pouhých 250 Kč! A navíc! Platí ne pro jednoho cestujícího, nýbrž  pro dva dospělé a až 3 děti do 15 let!
  • Celá rodina si tak za něco přes dvě stovky mlůže udělat výlet po bavorském příhraničí, tam i zpět. Navíc tato jízdenka za 250 Kč, která se jmenuje "Skupinová víkendová jízdenka region jihočeský" platí i na všechny tratě v jihočeském kraji. Prostě bezkonkurenční šance! Nevím proč, ale lidé pořád nevěří, že tato cena je opravdu platná. Je tomu opravdu tak a vyzkoušejte si to!!
  • Na výše uvedených spojích platí i další síťové jízdenky Vltava-Dunaj-Ticket, na které je možné cestovat i v Rakousku. Je tedy možné výlet zkombinovat třeba s jízdou po slavné Dunajské cyklostezce a vrátit se z Lince do Čech opět vlakem.
  • Podrobně jsem podmínky využití všech těchto jízdenek rozebral v sekci vlak nebo  na stránkách ČD zde

Jízdné: Běžné autobusové jízdné je dost drahé a vzhledem k různým tarifním zónám se dost těžko hledá. Napsal jsem dopravci RBO o přesné informace. Uvidíme zda odpoví... Každopádně se vyplatí pořídit si tzv. Bayerwald-Ticket. Ten stojí 8 EUR a platí na bavorské straně Šumavy pro celodenní cestování na spoustě linek. S 8 EUR příplatkem jej lze použít i na cestu do Pasova a zpět. .



Přehlednou mapku se schématem tratí a cenami za výše uvedené jízdenky můžete stáhnou zde (mapa z roku 2012-platí ale stále)
Mapa Sport Karta

Autobus Nové
              Údolí
Autobusová linka Nové Údolí - Kostelec (Waldkirchen) závodí s naší drezínou, zatímco protíná naše království u krčmy Vagon