Vlak

Nové Údolí

       vlak

Vlak  je nejklasičtější, nejpohodlnější a nejekologičtější způsob veřejné dopravy. Koleje spojily Nové Údolí se světemv na podzim roku 1910 a od té doby sem vlaky vozily turisty, okupační vojska, pryč se přepravovalo dřevo nebo váleční uprchlíci. Za komunistů se smělo osobními vlaky jen do Stožce a to ještě za bedlivého dohledu "oček" a pomocníků Pohraniční stráže.

Po roce 1989 se obnovil pravidelný provoz mezi Stožcem a Novým Údolím a z počátečního víkendového jízdního řádu se počet vlaků zvyšoval, až posléze zde byl počet vlaků větší než na leckteré příměstské dráze. Vlaky jezdily v sezoně každou hodinu, z Českých Budějovic dokonce patrovými vozy a celá tato etapa byla dovršena zavedením přímého expresu z Prahy, který jezdil v roce 2017.

Želeniční dopravy byla postupně doplněna autobusovou linkou která spojovala vlaky Českých drah s vlaky partnerské železnice Ilztalbahn. Tyto linky byly doplněny na systém Bavorského národního parku a následně i na Zelené busy Národního parku Šumava a linky tzv. ČD ŠUMAVA Busů. Na jednu jízdenku tak bylo možno cestovat do Pasova, Na Bučinu, do Železncé rudy, do Lince a kdoví kam ještě.

Toto všehno doplňoval velmi oblíbený bus na Třístoličník, který jezdil z Nového Údolí po německém území až na parkoviště pod vrcholem. Bylo to první a v zásadě jediné spojení veřejnou dopravou na hlavní hraniční hřeben a tento bus zpřístupnil náš kout Šumavy i pro starší či méněpohyblivé návštěvníky.

Toto vše bylo postupně zorganizováno i za znační - klíčové - účasti našeho spolku, neboť jsme díky personálnímu propojení s ČD a díky přátelským až kamarádským vztahům s německými sousedy a s lidmi okolo obou národních parků domluvili leccos na méně oficiální bázi.

Snad o tom všem jednou napíši do "dějepisné" kolonky tohoto webu

Výše uvedené řádky jsou v minulém čase, neboť Jihočeský kraj se rozhodl vypsat na provoz šumavských tratí křišťálově čisté výběrové řízení a tak od 10. prosince 2017 se na 15 let stala dopravcem na šumavských lokálkách firma GWTR, zakoupená jihočeským autodoprace Jihotrans. Patrové vlaky se tak staly minulostí a provoz převzaly cca 20 let staré repasované, původně německé motoráky.

Z jízdního řádu zmizel i expres z Prahy a na Šuavě ubylo cca 6,5% vlaků.

Přestavaly zároveň plati i oblíbené síťové nabídky ČD (Jízdenka na léto, Celodenní jízdenka ši Skupinová víkendová jízdenka).

Jak vypadala doprava v Novém Údolí před 10. prosincem 2017 se můžete podívat na archívní stránce zde (zatím nefunkční).

V současnosti tedy vlaky sice do Nového Údolí jezdí a i nadále jezdit budou, avšak vzhledem k tomu, že mezi naším spolkem a dopravce GWTR neexistují žádné kontakty, a vzájemný vztah není ani chladný - je nulový - nemůžeme zde informovat o dopravě tak podroobně jako v minulosti. Co se bude dít s výše popsanými autobusovými linkami také nevíme.

Omezíme se tedy na základní informace, získané z veřejných zdrojů, které jsme lehce přetavili pro vaše použití.

 • Nové Údolí je konečnou zastávkou tratě 197 z číčenic. Ve Volarech je možné přestoupit ze/do směru Strakonice a v Černém Kříži ze/do směru Český Krumlov a České Budějovice. Přímé vlaky jezdí do Nového Údolí z Číčenic, Prachatic i Českých Budějovic a Českého Krumlova.
 • Železniční zastávka v Novém Údolí se nachází těsně vedle našeho muzea a krčmy. Mùžete u nás odpočívat a vlak vám neujede, máte k němu 50 metrù
 

Jízdní řády na internetu:

 • Dneska pravdpodobně nejvíce lidí hledá na internetu. Použít mùžete vyhledávačIDOS  (otevře se v novém okně)

Odjezdy a příjezdy Nové Údolí

 • Každý rok jsme vydávali letáček s dopravním spojením. Máte jej i pro současný JŘ, ale je vytvořen z veřejných zdrojů, tudíž je méně obsáhlý než býval a za jeho aktuálnost neručíme

Odjezdy a příjezdy vlaků Nové Údolí

Ke stažení (pdf)

Elektronická odjezdová tabule Nové Údolí

 • Je párována s reálnou odjezdovou tabulí na novoúdolské zastávceAktuální knižní jízdní řády šumavských a návazných tratí

číslo tratě Úsek
190 České Budějovice - Plzeň
194 České Budějovice - Černý Kříž
195 Rybník - Lipno nad Vltavou
196 České Budějovice - Summerau
197 Číčenice - Volary - Nové Údolí
198 Strakonice - Volary
12888 Passau - Freyung (zatím není znám)

Pro fajnšmekry přidávám i listy grafikonu pro šumavské tratě

 
707 České Budějovice - Volary, Černý kříž - Nové Údolí, Strakonice-Volary
708 Číčenice - Volary