Mašinka Nové Údolí
Vítejte v Novém
Sezona už ůetos pro nás skončila. Moc děkujeme všek, kteří nás navštivili a tím podpořili i naše novoúdolské aktivity. Pokud se nestane nějaká zrada, pak se opět sejdeme na Velikonoce. Přejeme hezký podzim a zimu!
27. října jsme oslavíli vznik republiky postavením prvorepublikového hraničního sloupu. Video zde.
V krčmě je k podpisu petice proti brusleskému omezování legálních držitelů zbraní .
V nabídce máme nově i celokrajské jízdenky na vlaky a autobusy JIKORD Plus
Hezký adventadvent přeje Prcek, předseda spolku.
Nové Údolí. Tajemné místo na Šumavě, které v minulosti lákalo naši klukovskou fantazii. Místo kde se mohou válet neproniknutelné mlhy a místo, kde se nemůžete nabažit slunečních paprsků. Kde na Vás shlíží vrcholky hor vyšší než 1300 metrů, které se ale zdají na dosah. Kde se na podtim ozývá řev jelenů a na jaře bublání rozvodněné Studené Vltavy. A do toho všeho klapou kola vlaků...
Nové Údolí

Nové Údolí na Šumavě je jedním z nejkrásnějších míst v České republice. Leží na státní hranici s Německem v nadmořské výšce přes 800 m. a bývalo rušnou pohraniční osadou, dnes však zde kromě jedné chalupy najdete pouze bývalý celní úřad pro pěší a malé romantické nádraží.

Právě železnice udělala z Nového Údolí to, čím je dnes - rušným turistickým cílem mnoha návštěvníků od nás i ze světa. V okolí jsou perfektní vycházkové trasy např. k Plešnému jezeru, na místo styku hranic Rakouska, Bavorska a Čech - Trojmezí, či do sousedního bavorského městečka Borské Mlýny (Haidmühle), jež je z Nového Údolí vzdáleno cca 1 km.

Železniční zastávka Nové Údolí je konečným bodem tratě z Černého Kříže, ale nikoliv jedinou železnicí v tomto místě. Parta nadšenců, sdružená ve spolku Pošumavská jižní dráha, totiž vybudovala v Novém Údolí nejkratší mezinárodní železnici na světě! Na původním náspu tratě znovupoložila koleje přes státní hranici v délce 105 metrů a obnovila přeshraniční provoz!


Nové Údolí
Po této železnici se v turistické sezóně můžete svézt replikou parní lokomotivy, šlapací drezínou a obdržet pamětní jízdenku. Jízdné je dobrovolné a tudíž každému dostupné. A nejen to. V našem areálu jsou odstaveny tři historické železniční vagony, v nichž naleznete další zajímavosti!  Jeden z nich slouží jako muzeum Pošumavských železnic s unikátním souborem dobových fotografií bývalého nádraží Haidmühle, velkým trojrozměrným modelem bývalé osady Nové Údolí a dalšími zajímavostmi.

V krčmě Vagon si můžete pochutnat na dobrém párečku, ve kterém je opravdu maso, českém nepasterovaném pivku či čaji, nebo na klasické turecké kávě jako na správném nádraží. Nabídneme Vám i pohlednice, mapy, suvenýry a další výrobky, a to za ceny stejné jako ve vnitrozemí! Lavičky před vagony vám poslouží k posezení a při Vášem výletu si zde můžete odpočinout před další cestou.

No a děti se mohou vyřádit při plnění Zkoušky drážního skřítka.

Po některé z doporučených výletních tras se můžete podívat po okolí, nebo třeba na krátký skok k sousedům.

Napíšete pohled a odešlete jej z pohádkové poštovny.
Pokud se touláte po Šumavě, můžete v Novém Údolí novunabrat síly, nebo využít vlaku  k cestě zpět do civilizace.

A doufáme, že i v nové situaci, která na Novém Údolí nastala, bude možno od nás využít sezónní víkendové veřejné dopravy do Bavorska, díky které se za pár korun dovezete do Bavorského národního parku, nebo do perly na Dunaji-do Pasova...

.
Panorama Nového Údolí

Pohodlně se posaďte, nasajte atmosféru dávných časů a  potěšte se pohledem na Studenou Vltavu, která právě pod "našimi okny" v Novém Údolí vstupuje na české území...

A zpívejte si s námi refrain naší spolkové písně:

Tichým nočním údolím
Odráží se rachot kol
Od Zátoně po Boubín
A od okolních hor
Dokud bude znít
Je všechno jak má být
Náš svět se stále točí
Já mám chuť žít...


No European Union Evropská unie do koše
Tento projekt není financován z žádného fondu EU. Ke spolupráci se se sousedy nepotřebujeme žádné svazáky z novodobého žaláře národů. Kamarádíme se s nimi i bez šílenců z Bruselistánu.Zbraně vítány

V prostorách spolku Pošumavská jižní dráha jsou legálně držené ZBRANĚ VÍTÁNY jako vyjádření demokratického práva svobodného občana.Spolek podpořili:
Krajem pod Šumavou Ministerstvo
            kultury ČR SŽDC Chládeka
           Tintěra  Jihočeský kraj Jan České
           dráhyJiří KočicaČeskoslovená obec legionářská