krčma Vagon

Pohodové místo, pohodoví lidé, pohodové české ceny...
Trempové, pocestní, zpocení i zabahnění, děti pubertální i kojené více než vítáni!
Po cestě Vám určitě vyhládne a věřte, že ač 805 metrů nad mořem, umí být i v létě na Novém Údolí pořádné horko. Proto Vám jistě občerstvení v Krčmě Vagon přijde vhod... A vězte, že u nás máte opravdu, ale opravdu poslední šanci dát si před hranicí pořádné, vychlazené české pivo!
krčma Vagon Nové ÚdolíKrčma Vagon Nové Údolí
Přímo na hraniční čáře a v originálním prostředí pro Vás máme pivko, točenou malinovku, nanuky, tatranky chipsy, párky a další ňamky za české ceny...

Krčmaření nás neživí, každý  máme své "seriózní" zaměstnání a v krčmě pracujeme ve volném čase. V létě pak našemu snažení občas vypomáhají i brigádníci, kteří si zpestřují prázdniny neobvyklou a romantickou brigádou. Tak se nezlobte pokud vám naservírujeme ze špatné strany a piva nenosíme po dvaceti... Na druhou stranu u nás nikdy nešidíme, neprodáváme nic, co bychom sami nepozřeli a snažíme se vám vyjít ve všem vstříc. Je to proto, že každým svým nákupem  přispíváte na provoz a projekty našeho spolku, např. opravu hraničního mostu, získání
výhybky, rekonstrukci muzea, nátěry ap.
Za vaši návštěvu vám tedy velmi upřímně děkujeme!

Marta a
          Martina na Novém Údolí

Světlý ležák Král Šumavy a polotmavý ležák Klostermann - nikdy ne pod míru!
Pivo je naším národním nápojem, a tak když pivo, tak české a když české, tak žádné Europivo, ale něco echt lokálního!
Točíme nepasterovaná piva ze strakonického pivovaru, která byl tradičním dodavatelem piva do zdejších končin už před válkou. Nepasterovaná piva si drží svou charakteristickou nesterilní chuť. Aby vám šmakovalo, udržujeme pípu i trubky v čistotě pravidelným vyplachováním. Pro výtlak piva nepoužíváme ani CO2, který vás nafoukne, či kompresor, který muže změnit chuť zlatavého moku, nýbrž inertní, sterilní potravinářský plyn Biogon při jehož použití je pivo vždy čerstvé a chutné! A protože Vám chceme nabídnout něco opravdu šumavského, tak jsme pro Vás z nabídky pivovaru vybrali piva vpravdě se šumavských nádechem... Jsou to piva silná, jako zdejší příroda, ale řízná a poctivá!


Ležák Král
             ŠumavyKrál Šumavy - Vimperský ležák
Vimperk měl právo vařit pivo dlouhá staletí.Od středověku zde svojí činnost provozovaly dva pivovary a to Schwarzenberský od r. 1547 a Měšťanský, který byl založen r. 1598. Tehdy vimperští měšťané obdrželi právo vařit pivo od Petra Voka z Rožmberka.

Vimperská radnice o obnovení tradice „vimperského piva“, které k Šumavě neodmyslitelně patřilo po celá staletí, začala uvažovat v létě 2008, kdy byla zahájena jednání se strakonickým Měšťanským pivovarem, který je posledním tradičním výrobcem nepasterovaného piva v této oblasti jižních Čech.
Král Šumavy - Vimperský ležák, navazuje na tradici výroby nepasterovaných piv za použití klasické technologie, kterou se v této oblasti vařilo pivo po celá staletí. Je vyroben z ječného světlého sladu ve směsi bavorským a karamelovým. Vyznačuje se silným řízem, plností a jemnou výraznou chmelovou hořkostí žateckých chmelů. Obsah alkoholu dosahuje 5,5% objemových. Pijete tedy poctivou třináctku!
 
Ležák KlostermannPolotmavý ležák Klostermann
byl vyroben z tmavých, karamelových a barevných sladů, ve směsi se světlým sladem, spodním kvašením, za použití kulturních kvasinek. Upravený chmel na výrobu pochází z tuzemských sklizní a je prvotřídní kvality. Obsah alkoholu dosahuje hodnoty 5,1% objemových". Je to tedy dobrá dvanáctka.

Karel Klostermann (1848 - 1923) objevil ve svých románech drsnou krásu a nelehký život obyvatel milované Šumavy. Zprvu píše německy a pak česky. Má stejnou lásku k oběma národnostem, je apoštolem smířlivosti, která vyplývá ze vzájemného sebepoznání. Zavrhuje chorobný pesimismus, ač život sebou přináší mnoho strastí, bolestí a odříkání, má život také světlé stránky a jeho normální a zdravý člověk nepodléhá nikdy melancholii a zoufalství.
Klostermann, ač rodem po otci Němec, se natolik sžil s českým prostředím a jeho díla byla tak vřele obdivovaná českými čtenáři, že se stal váženým českým spisovatelem.

„Dobrou chuť a veselou mysl“
Dudák nealko DriverDudák Driver
Občan si žádá, občan má!  V parném létě je Klostermann a Král Šumavy trochu těžká váha. Proto máme točené nealkoholické pivo, které osvěží ale neobloudí.Točená limonáda

Kdo se chce vrátit do dětství, může si u nás dát točenou žbrďolu jak za starých časů. Sladkou a s bublinkami.

V chladící skříni pak trůní takový ten běžný pelmel: Coca Cola, Fanta, Sprite, vody, energetické běsy, ledová kafata a lahváče rů
zné provenience. Každý si snad vybere to své.
    
Párečky s teplými bagetkami!
Když už je kupujeme, tak koukáme aby v nich bylo maso a ne piliny. K párečkům Vám většinou (někdy také dojdou - dovoz chvilku trvá) do křupava rozpečeme bagetky.

Pizza jako kolo od vlaku
Hladovci nechť se zakousnou do  pizzy, vyrobené ve velkotovárně a zamražené, však křupe dobře, chutná také a je za lidovou cenu.

krčm VgonV koutku první poutnické pomoci najdete francovku na oteklé nohy, repelenty proti původním obyvatelům přírody, nějaký ten plyn do vařičů, sirky neb zápalky, prostě to, o čem zvlastní zkušenosti víme , že se na cestách hodí

Můžete si klidně zahrát na kytaru...když si ji naladíte

Najdete u nás i mapy, pohledy a k tomu třeba i knihy o Šumavě z pera  Karla Klostermanna či Romana Kozáka

Protože jsme součástí Jihočeského pohádkového království, jsou u nás k mání pasy, vandrovní knížky a další pohádkový materiál.

Máme i informační materiály národního parku, železniční omalovánky  a další upomínkové předměty.A vůbec nám nevadí, když budete zabahnění, zarostlí a propocení - inu Šumavští tuláci nemohou být panenky...

Krčma Vagon Nové Údolí
Najdete nás hned za bavorskou hranicí. Vlak vám rozhodně neujede. Od krčmy je to na zastávku ČD Nové Údolí  půl minutky.

        krmča
        Vagon Nové údolí
Když budete mít štěstí, obslouží vás hezký personál...a nebo taky zarostlý člen spolku...
Západ slunce v Novém Údolí
Posezení venku s výhledem do Bavor a na Studenou Vltavu. Ten západ slunce nezapomenete
 
Nov v Novém Údolí
A večer se někdy stane, že se sejde naše parta, pocestní nocující na zdejším nocovišti či náhodný tramp toulající se Šumavou, uděláme ohýnek a je nám fajn. Pro děti je to pak někdy prázdninový zážitek lepší než moře
Eliška Kosmatová

Můžete s námi zároveň i popovídat a něco zajímavého se dozvědět...

N
aše dorostenka Elis má motto:

"Jede, jede mašinka - chystá se Vám svačinka!"

Návštěvou krčmy pomáháte udržet při životě projekt Pošumavská jižní dráha, drezínu a naše muzem...děkujeme!
Kresba Kapra Jakuba od Jaroslava Kerlese je použita se svolení Pohádkového království,o.s.