Nejkratší mezinárodní železnice na světě

Železnice v Novém Údolí

Naší chloubou je nějkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí. Po roce 1989 se o spolupráci mezi oběma stranami Šumavy a o významu veřejné dopravy pro toto přírodně cenné území se často více hovořilo než konalo. Náš spolek tedy přikročil k činům.

Brigáda Nové Údolí

Od státu jsme zakoupili násep bývalé mezinárodní tratě Volary - Pasov, která byla v roce 1948 na státní hranici zrušena. Postupně se nám podařilo položit 105 metrů koleje, která tak symbolicky opět propojila Čechy s Bavorskem. Česem jsme přidali i druhou kolej a vskutku nejkratší mezinárodní železnice na světě a mininádraží je na světě! Vše bylo vybudováno ručně za pomoci mnoha přátel a pomocníků a dokonce i tažného koně. Jako za starých časů...V letní sezóně a příležitostně i jindy se můžete po naší trati svést replikou praní lokomotivy zvané s nadsázkou "Gigant", která byla vyrobena Zdeňkem Liberdou z Kubovy Hutě. Získáte speciální pamětní jízdenku a razítko. Lokomotivu pohání humánní pohon (tedy naši členové či brigádníci) a topí se v ní trávou posečenou v našem areálu. Provoz je tedy vskutku ekologický... Vaše děti si mohou zazvonit na lokomotivní zvonec a rozhodnout se zda chtějí využít k cestě za hraniční čáru rychlík či osbní vlak, který zastaví i na "zastávce U břízy". Výprava do Bavor a zpět trvá cca 60 vteřin a hlava se Vám z rychlé jízdy nezatočí... Pohled z lokomotivy na vyvýšeném náspu na okolní krajinu je jedinečný a při přejezdu hraničního mostu můžete zamávat kolemjdoucím turistům. Zkusíte si červenou čepici výpravčího a pravou píšťalu vlakvůdce

Drezína Eliškaželeznice Nové Údolí-Haidmühle

Pro nejmenší jsme připravili šlapací drezínu, přezdívanou pro svoje pestré barvy "Kakadu". Malí i velcí kluci si mohou vyzkoušet jaké to je pohybovat se silou vlastních svalů po opravdové železnici. Naše drezína je častým hostem i při různých výročích železnice po celých jižních Čechách.

Ještěr a Prcek

Máte pravdu, naše železnice je svý charakterem spíše milou raritou než koridorovou rychlodráhou, ale zároveň připomíná dílo našich předků k němuž je třeba chovat úctu. Fakt, že se na hranici pokládají koleje a ne vojenské zátarasy je hmatatelným důkazem dobré spolpráce po obou stranách hranice a důkazem že žijeme v dobrých časech... Stovky šťastných a potěšených dětí i dospělých, které jsme již na naší trati svezli jsou odměnou za pot při její stavbě.

Jízdenka Nové Údolí

Jízdné je dobrovolné a přispívá na údržbu našeho areálu. S nadsázkou rádi říkáme, že studentům a seniorům rádi poskytneme i slevu z dobrovolného jízdného. Nemusíte se tedy bát udělat si výlet s početnou rodinou jako za mnohými jinými turistickými atrakcemi...

Moc se omlouváme, ale šlapací drezína je stále ještě v muzeu Špejchar v Ražicích, kde byla přes zimu. Nějak se nedaří najít si čas a dovézt ji na Nové Údolí... Ale lokomotiva Gigant je tu a jezdí!