Klostermannova pohádková Šumava

Otevřeno od 28. října 2022. Letáček ke stažení zde.

V roce 2022 došlo k něčemu, co jsme v našich plánech vůbec nepředpokládali, ale o to více z toho máme radost, i když její příčinou je konec jednoho dlouhodobého počinu, který přinášel potěšení generacím dětí i rodičů.

Naše Pošumavská jižní dráha je již drahně let součástí Jihočeského pohádkového království a díky tomu je i předseda Prcek pohádkovým ministrem železnic. Nu a tak se stalo, že jsme se potkali s Milanem Poláčkem, který vybudoval v Mlázovech u Klatov “Pohádkovou chalupu” plnou skřítků, víl a jiných bytostí. Poslyšte co o tom píše Milan sám:

Koncem 90. let jsme hledali jak zatraktivnit Šumavu a celý region. Jelikož vznikaly různé spolky a sdružení, založili jsme i my sdružení Pohádková Šumava, účastnili se výstav, veletrhů a dávali články do novin a časopisů. V roce 2000 jsme se dohodli s podobným projektem v jižních Čechách a začali jsme se společně prezentovat jako „Pohádkové jižní Čechy a Šumava“. V roce 2001 bylo založeno „Pohádkové království“, kde Pohádková Šumava“ byla její součástí. V roce 2003 byl Zdeněk Troška korunován 1. pohádkovým králem a zároveň byl sestaven pohádkový kabinet s ministry a vydán pohádkový pas. Po setkání se spisovatelkou a výtvarnicí V. Klimtovou jsme vybudovali v hotelu na Brčálníku výstavu skřítků a pohádkových bytostí s pohádkovou stezkou. Tuto výstavu jsme provozovali 3 roky, pak ji dále provozovala cestovní kancelář, která na hotel vozila školy v přírodě. V roce 2004 jsme se rozhodli vybudovat novou výstavu v chalupě Milana Poláčka, dle našich představ, se šumavskými skřítky a postavičkami, kterou jsme v květnu roku 2005 otevřeli. S pomocí Zuzany Dorogiové vznikly kresby a pohádky šumavských pohádkových postaviček, skřítků a strašidel. Tak vznikla i víla Šumava vládkyně šumavského pohoří a její pomocník Šumavous. Díky Marii Lošťákové, Karla Tittla a Jindřicha Fábina vznikaly krásné postavičky a expozice. Výstavu jsme umístili do Mlázov do mé chalupy, kterou jsme nazvali „Pohádková chalupa“. Zde měla sídlo víla Šumava se Šumavousem a Šumavu jsme vyhlásili jako Panství víly Šumavy. Na velké zahradě vedle chalupy jsme jako sdružení vybudovali různá zastavení, rezervaci skřítků, hrad Troškov, Bránu do Šumavy, mandalový kruh, Keltovnu, Čertovnu, věštírnu, zahrádku víly Šumavy, stezku skřítka Šumavouse, Rarášovu stezku i Klostermannku, expozici vybudovanou k 160 letému výročí narození Karla Klostermanna.

Klostermannova Pohádková Šumava Nové Údolí. Šumavous.
Nelekejte se – to je Šumavous, dobrácký strážce místních lesů…

Bohužel, po 16 letech provozování byla výstava ukončena. Exponáty byly rozmístěny po nově vybudovaných výstavách po celé republice. Ale díky Jihočeskému pohádkovému království nám Milan Poláček nabídl, že některé krásné dřevěné sochy umístí na Nové Údolí. A pak slovo dalo slovo, a zjistili jsme, že Milan hledá umístění pro Klostermannovu meditační světničku, která nás s Prdelkou při návštěvě Mlázov uchvátila a ani v duchu by nás nenapadlo, že ji někdy budeme mít u nás… Inu, stalo se.

Jak vypadala pohádková chalupa v Mlázovech se můžete podívat zde

Náš nápad, využít pro tuto výstavu objekt bývalé novoúdolské celnice, byl schválen Obcí Stožec, které celnice patří a také novoúdolský Travel Free shop, který ji užívá. Všem i za Vás děkujeme!

Celnice Nové Údolí
Výstava je umístěna v bývalé celnici

A tak se můžete ponořit do hájemství víly Šumavy, Šumavouse do představy mystické krajiny z dob Karla Klostermanna.

Klostermannova Šumava Nové Údolí
Výřez z interiéru výstavy coby pruh po mrknutí oka. Záměrně neukazujeme více. Přijďte se podívat osobně!

O vybudování výstavy Klostermannova Šumava se zasloužil hlavně Milan Poláček a Jindra Fábin. Předseda Spolku Pošumavská jižní dráha Prcek skoro nehnul fyzicky prstem, ale alespoň to organizačně spunktoval. A klíčové role hráli starostka Obce Stožec paní Helga Finiková, parta z Free Shopu a jeho majitel p.Filip Tutoky.

Po dokončení díla. Zleva: Jindra Fábin, Prcek, Milan Poláček (podoba se Šumavousem je čistě náhodná).
Translate »